ЛОИ 2020

Година на „пандемиски“ Олимписки игри но и бројни светски рекорди

Годината што измина ја одбележаа неколку спортски настани, а надвор од фудбалот најголемото беше Олимијадата во Токио. Настан кој требаше да се одржи во 2020 година, но беше одложен поради пандемијата, презакажан за јули и август оваа година. И...

Трстена и Георгиевски ги „обединија“ олимписките медали (ФОТО)

Олимписките медалисти Шабан Трстена и Дејан Георгиевски, денеска имаа средба во Бутел, каде што ги обединија своите олимписки медали. Тука беше и тренерот на Георгиевски, Дарко Костовски кој е еден од најзаслужните за среброто од Токио на нашиот таеквондист. Трстена...

Наковска-Бикова за малку не влезе во уште едно финале во Токио

Македонската параолимпијка на Игрите во Токио, Оливера Наковска-Бикова денеска во вториот настап во стрелаштво не успеа да обезбеди уште едно финале. Во дисциплината 25 метри пиштол, класа СХ1, мешано, таа имаше одличен старт во натпреварите во прецизност каде со 290...

Токио 2020: Оливера Наковска-Бикова влезе во финале, на крајот го освои шестото место

Македонската преставничка на Параолимписките игри во Токио, Оливера Наковска Бикова, успеа да се пласира во финалето во натпреварите во дисциплина воздушен пиштол 10 метри, класа СХ1. Таа беше осма во квалификациите, а во големото финале успеа да го подобри својот...

ИОК со лоша вест за Македонија за ЛОИ во Париз

Меѓународниот олимписки комитет (ИОК) донесе и дефинитивна одлука каратето да не биде дел од Летните олимписки игри во Париз 2024 година. Каратето дебитираше како олимписки спорт во Токио, што пак беше добра вест за македонските каратисти. На изминатите ОИ не...

Британците допингувани: Ќе останат без среброто од штафетата 4х100 метри

Британците може да останат без среброто на штафетата 4х100 метри на Олимписките игри во Токио, бидејќи еден од спринтерите бил позитивен на недозволени супстанции. Станува збор за Си Џеј Уџа кој имал присуство на супстанции Остарин и С-23, во крвта,...

Српска волонтерка му дала пари за такси, а тој освои олимписко злато!

Неверојатна приказна раскажува Ханзел Парчмент, спринтерот од Јамајка кој на Олимпијадата во Токио го освои златниот медал на 110 метри со пречки. А ако не била некоја си волонтерка од Србија, Тијана Стојковиќ, тој воопшто нема ни да се...

Ја преживеа војната, па на 12 години настапи на ЛОИ во Токио

На крајот на февруари, Сиријката Хенд Заза победи на квалификацискиот турнир во пинг-понг и ја доби првата олимписка норма во земјата за учество на ЛОИ во овој спорт. Во тоа време, таа имаше само 12 години. Заза замина во Токио...

Уште еден допинг случај во Токио: Направил трансфузија на крв пред трката на 1500...

Бахреинскиот тркач на средни патеки, Алсадик Миху е привремено суспендиран поради примање трансфузија на крв пред настапот на Олимписките игри во Токио. Миху настапи на трката на 1.500 метри минатиот вторник, но не успеа да обезбеди пласман во завршните трки,...

ТОКИО 2020: Најскапа олимпијада, празни трибини и неколку рекорди кои ќе се паметат

Токио вчера се збогуваше со околу 11.000 спортисти кои во изминатите две недели беа дел од најновата Летна Олимпијада. Дел од нив од јапонската престолнина се враќаат со медали, дел само со незаборавни спомени за учеството на еден ваков...

Најпопуларни во 7 дена

Нaјнови вести