Пелистер им се одмазди на „академците“

140

Очекувано, по елиминацијата во Купот на Македонија, Пелистер им се реваншираше на кошаркарите на Академија ФМП. На домашен терен на првата четвртфинална пресметка, битолчани славеа со 89-84 и поведоа со 1-0.

Пелистер мечот го доби благодарение на одличната игра во првото полувреме, имаа предност од 54-37. Но, кошаркарите на Академија ФМП не се предадоа, одиграа добро во третата четвртина добивајќи ја со 16-26.

Во последната четвртина сериозно се заканија на минута и пол до крајот дојдоа на 85-81. Стајиќ и Калахан постигнаа важни поени и ја потврдија победата.

Кесар и Калахан го имаат главниот збор, заедно постигнаа 43 поени, Крстајиќ со 31 поени беше убедливо најдобар на теренот, но тоа не беше доволно.

ПретходноКуп на Македонија: А. Пандев и Силекс се надмудруваат, без голови по првото полувреме!