Дома Ракомет

Ракомет

Ваљадолид го официјализираше Мартин Карапалевски!

Шпанскиот прволигаш Ваљадолид во текот на денешниот ден и официјално го претстави Македонецот Мартин Карапалевски како свое ново име за следната сезона. Со тоа тој ќе ја зголеми колонијата наши ракометари во АСОБАЛ лигата. Карапалевки кој моментално е член на...

РК Вардар го промовираше Томче Стојановски!

По седум години Томче Стојановски (25) одново во дресот на својот матичен клуб, РК Вардар. Денеска раководството на некогашниот европски првак се пофали со своето засилување за следната сезона. Стојановски е само еден од оние ракометари со кои Вардар...

ГРК Охрид им се извини на фановите кои купија карти, а останаа пред сала!

Бројни критики стигнаа на адресата на ГРК Охрид по повод вчерашното дерби во СЦ „Билјанини Извори“ против Пелистер. Тимот кој оваа сезона се издигна, потфрли организациски. Бројни фанови кои купија карти за оваа средба останаа надвор пред сала. На својата...

Шампионски танц на Пелистер среде Охрид

Пелистер не си дозволи нов „луксуз“ во одбраната на титулата. На еден од решавачките мечеви битолчани одиграа шампионски, без проблем го совладаа ГРК Охрид со 22-28 убедливи во дербито на десетото коло во плеј-офот. Салата „Билјанини Извори“ беше преполна, сите...

ГРК Охрид ќе одлучи дали за Пелистер титулата ќе стане реалност!

Дербито на 10. коло во плеј-офот е во салата „Билјанини извори“. Тука ГРК Охрид ќе го пречека Пелистер (19 часот). Ова е меч кој може уште сега да ги решите дилемите околу освојувачот на шампионската титулата оваа сезона. На Пелистер...

Порто победнички, Никола Митревски повторно блескаше!

Капитенот на македонската ракометна репрезентација, Никола Митревски и Порто ја запишаа втората победа во плеј-офот во португалскиот шампионат, откако на гостински терен кај Брага славеа со 26-24. Митревски и овој пат беше сигурен на мрежата на својот тим, зад неговото...

Е. Пелистер 2 се израмни со Прилеп, Куманово со нова победа лидер во плеј-аутот

Во битката за обезбедување опстанок во домашната ракометна Суперлига, денеска се одиграа три меча во рамките на 10. коло. Вредни победи остварија екипите на Мулти Есенс и Е. Пелистер 2. Мулти Есенс во неизвесна завршница со 34:33 славеше над екипата...

Вардар не дозволи изненадување, убедлива победа над Тиквеш

Ракометарите на Вардар не дозволија ново изненадување во пресметките со Тиквеш во Суперлигата. Денеска во мечот од 10. коло, „црвено-црните“ на домашен терен го победија Тиквеш со 29:25 и ја запишаа осмиот триумф во финалната фаза од шампионатот. Тиквеш се...

Алкалоид без проблеми ја совлада Струга

Ракометарите на Алкалоид со убедлива победа од 35:20 го отвори 10. коло од плеј-офот во Суперлигата. Избраниците на Кире Лазаров немаа тешка задача против стружани и со стабилна игра во двете полувремиња дојдоа до посакуваниот резултат. Алкалоид на полувреме имашпе...

Фарски Острови ќе имаат поддршка во Скопје!

Македонската машка ракометна репрезентација наскоро ќе ги започне мини-подготовките за бараж дуелот со Фарски Острови вреден пласман на Светското првенство 2025 година. Првата средба се игра на 8. мај во Торшавн, во сала која има капацитет 1.700 места. Половина и...

Најпопуларни во 7 дена

Нaјнови вести