Белгија тргна фуриозно, совладана Русија на стартот (видео)

221

Репрезентацијата на Белгија запиша три бода на стартот на Европското првенство. Еден од фаворитите за европската титула славеше вечерва над Русија во Санкт Петербург со 3:0 со два гола во првото полувреме и еден во финишот на мечот.

Мечот го отвори Ромелу Лукаку кој ја затресе мрежата на Русите и го посвети погодокот на својот соиграч од Интер, данскиот интернационалец Кристијан Ериксен. Само неколку минути подоцна Кастањ поради повреда на главата го напушти мечот, а влезе Тома Мение кој во 34. минута постигна гол за 2:0.

Во финишот на мечот Лукаку даде уште еден гол и ја заокружи победата на својот тим од 3:0.

Инаку ова е седмо соочување помеѓу Белгија и Русија, а рускиот национален тим нема победа над „Црвените ѓаволи“ (од распадот на СССР).