Милвоки направи „брејк“ и се доближи до титулата во НБА!

247

Кошаркарите на Милвоки направија голем брејк во Аризона, кој може да им донесе титула во НБА, со оглед дека сега поведоа 3:2 во серијата против Феникс.

Бакс имаат сега меч топка во дуелите со „сонцата“ откако триумфираа во петтиот натпревар со 123:119. Првата шанса за освојување на пехарот ќе го имаа веќе во вторник кон среда кога ќе се игра шестиот меч, а Милвоки ќе бидат домаќини.

Иако беа во незавидна ситузија, губеа 2:0 во серијата, сепак, не само што успеаја да ја стигнат, туку и да поведат.

Феникс одличнбо го отвори синоќешниот дуел, и поведе дури ос 16 поени предност. Се чинеше дека ќе го скрши отпорото и ќе го води мечот до крај рутински, но Милвоки брзо врати, а до крајот на полувремето уфрли 43 поени и на одмор замина со мала предност.

Како одминуваше времето, Милвоки само „додаваше гас“, па во четвррата четвртина Бакси имаа максимално +14. Феникс се обиде да притисне да стигне, ама не успеа.

Адетокумбо со 32 поени беше најефикасниот кај победничкиот тим. На другата страна Девин Букер постигна 40 поени, но задлудно.

ПретходноПозитивен на Ковид-19 и во клуб од Премиерлигата!