Ливерпул почна фуриозно: 3:0 на гости кај Норич (ВИДЕО)

207

Фудбалерите на Ливерпул стартуваа со убедлива победа на гостувањето кај Норич во премиерното коло од новата сезона на англиската Премиер лига. Избраниците на Јирген Клоп покажаа дека и оваа година имаат стандардно добар тим кој ќе атакува на шампионската титула славејќи со убедливи 3:0.

Конечно со столбот во одбраната Ван Дајк, кој денеска почна во партнерство на Матип, одбраната на „црвените“ беше сигурна и не дозволи да прими гол. Наспроти тоа, гостите успеаја да постигнат дури три погодоци.

Во 26. минута Жота по асистенција на Салах отвори за 1:0, а во второто полувреме во период од десетина минути, гостите го затворија мечот со уште два гола. Напрво Фирмино погоди за 2:0, а потоа и Салах со својот прв сезонски гол донесе водство од 3:0.

ПретходноБраво: Кошаркарите дo 16 години со пехар и златни медали се враќаат дома
Следно„Милионерите“ и оваа сезона ќе пукаат од сите оружја: Пет „парчиња“ за Ајнтрахт (ВИДЕО)