ЛШ: Ристовски и Динамо (З) демолирани во Молдавија, Шахтјор на чекор до групите (ВИДЕО)

354

Без нашиот Аријан Адеми, но со Стефан Ристовски во стартниот состав, хрватскиот шампион Динамо (З) доживеа вистински дебакл на првиот меч од плеј-оф колото во Лигата на шампионите на гости кај Шериф во Молдавија. Домашните кои се големо изненадување во најсилното натпреварување оваа сезона, остварија високи 3:0 на домашен терен и со една нога зачекорија кон историски пласман во групната фаза од ЛШ.

Два гола за Молдавците постигна Малиецот Траоре, а еднаш во листата на стрелци се запиша и Коловос. Пред Хрватите сега е исклучително тежок реванш на домашен терен во кој ќе мора да надоместат огромна негатива.

Чекор напред кон групите во ЛШ отиде и Шахтјор, кој вечерва со 1:0 како победник замина од Монако. Голот за победа на Украинците беше дело на Педрињо во 19. минута.

Во третиот меч вечерва, Салцбург обезбеди минимална предност од 2:1 против дански Брондби. Гостите први поведоа преку Уре во 4. минута, а домашните возвратија во 57. минута преку Адејеми. Во самиот финиш на мечот, Американецот Аронсон им донесе победа од 2:1 и радост на гостите.

ПретходноПовторно покажаа сила: По деветтипат, Суперкупот во витрините на Баерн (М) (ВИДЕО)
СледноЦрвена Звезда го „торпедираше“ Клуж во Белград и зачекори кон групите во ЛЕ (ВИДЕО)