ИСТОК: Дербито за Саса со голот на Алексовски, Победа со “шестка“ го поздрави Осогово…

517

Попладнево се одиграа и сите пет мечеви во ВМФЛ – ИСТОК. Тимот на Каменица Саса, предводен од тренерот Горан Здравков успеа да го добие дербито во Струмица и тоа на гости кај Беласица со 1:0. Голот беше дело на Дарко Алексовски – Пеле.

Ова се големи и значајни бодови за Саса која продолжува со одлишните игри сезонава.

Победа немаше милост кон Осогово. Го победи дури со 6:0. Спиркоски и Бошески постигнаа под два гола, а по еден Најдов и Јошески.

Кит Го со 1:0 го совлада Кожуф, стрелец на победничкиот гол беше Бобан Ангелов во 89.минута. Со истиот резултат славеше и Тим Локомотива против Братство. Во последниот меч, кој нешто подоцна започна, Детонит со 2:1 ја победи Слога Виница, иако виничани имаа предност од 1:0 на полувремето.