ЛШ: Николов и Шериф сензационално го победија Реал во Мадрид, Меси со гол првенец за победа на ПСЖ (ВИДЕО)

612

Со својот прв гол во дресот на ПСЖ, Лео Меси ја потврди големата победа на парижани во супер-дербито на 2. коло од групата „А“ на домашен терен против екипата на Манчестер Сити. ПСЖ славеше со 2:0 во највозбудливиот меч вечерва, благодарение на голот на Гуеје во 8. минута и првенецот на Меси во синиот дрес во 74. минута.

По ремито на стартот со Бриж, за ПСЖ ова е прва победа во групната фаза од ЛШ сезонава, а за Манчестер Сити првиот пораз.

Главната сензација во ЛШ, екипата на Шериф Тирасопол на нашиот Боби Николов, триумфално замина од Мадрид победувајќи го кралскиот клуб со 2:1 на „Сантијаго Бернабеу“. Молдавската „легија на странци“ поведе со голот на Јахшибоев во 25. минута, а Реал успеа да израмни од пенал преку Бензема во 65. минута. Шок во Мадрид приреди Тил со голот во 90. минута со кој Шериф дојде и до втората победа во групната фаза.

Николов стартуваше како резерва, но доби шанса да ги одигра последните 5 минути од мечот.

Ливерпул вечерва тотално издоминира на гостувањето во Португалија. „Црвените“ го „нокаутираа“ Порто со 5:1 за втора победа во групната фаза.

Во оваа група исклучително возбудлив беше дуелот меѓу Милан и Атлетико (М). „Росонерите“ поведоа со голот на Леао во првото полувреме, но исто така останаа и со играч помалку, откако Кеси заработи црвен картон.

Атлетико (М) долго време настојуваше да израмни, па по целиот притисок Гризман погоди во 84. минута за 1:1. И кога сите чекаа крај, турскиот судија Чакир во 5. минута од продолжението покажа на белата точка, а Луис Суарез погоди за 2:1 и три бода на мадриѓани.

Реал Мадрид – Шериф 1:2

ПретходноСудиите и ВАР премолчеа брутален старт на Де Бруине: Зарем ова не е за црвен? (ФОТО)
СледноНиколов стана првиот Македонец кој победил на „Сантијаго Бернабеу“ против Реал