Академија ФМП ја продлабочи кризата во Еуро Никел

158

Екипата на Еуро Никел влезе во црна серија, поточно три порази едно по друго. Кавадарчани кои добро ја отворија сезоната, сега не можат да најдат излез, не можат да ја пронајдат вистинската форма. Нивната криза ја продлабочи Академија ФМП, тимот од Кисела Вода на домашен терен славеше со 80-65 во рамките на 4. коло во Супер-лигата.

Избраниците на Александар Петровиќ до целиот плен дојдоа полесно од очекувањата, се очекуваше дерби меч, но гостите беа под нивото. На полувремето, Академија ФМП поведе со 48-30.

Кавадарчани ја добија третата четвртина со 15-19, иако не беше доволно, сепак се чинеше дека ќе има драма во финишот. Исто не размислуваа домашните кошаркари, ја задржаа позитивата и на крајот убедливо стигнаа до втората победа оваа сезона.

Ивеј имаше 17 поени, Стојановски еден помалку. Калахан со 22 поени беше единствен кошаркар расположен за игра.