Гостивар ги преслуша „ангелите“ и го запоседна врвот

101

Кошаркарите на Гостивар го добија последниот меч вечерва од тековното 5. коло од домашната Прва лига.  На гостувањето против Ангели, гостиварчани славеа со 74-88 и се искачија на врвот на табелата со четири победи по пет одиграни средби.

Гостивар одлично го отвори мечот и првиот период го доби со 10 поени предност, 25:15, по што следуваше серија на Ангели кои со одлична втора четвртина успеја да се приближат на само два поени негатива на пауза.

На стартот на вториот дел повторно блесок на гостите. Гостиварчани го одиграа својот најдобар период на средбата, инкасираа +18 и со тоа најавија дека ќе ги однесат бодовите во Скопје. Во последната четвртина домашните се потрудија да го ублажат поразот.

Силаџи со 20 и Ворку со 18 поени беа најефикасни кај Гостивар, додека Мендерсон ги предводеше „ангелите“ со 25 поени.

ПретходноТиквеш во турбо-ритам, падна и Струга!
СледноМиовски со петти гол сезонава за реми на МТК (ВИДЕО)