Србија и Бранковиќ ни ја затворија портата

474

Стартуваше квалификацискиот турнир за генерацијата до 19.години на кој Македонија на чело со селекторот Дашмир Беари во првото коло предмалку загуби од соседна Србија со конечни 1:3. Селекцијата предводена од екс играчот на Вардар, Дејан Бранковиќ беше пресилна и доминанта на овој дуел и реално не ни дозволи да се понадеваме на поволен резултат.

Иако на полувреме имавме активни 0:0, сепак на крајот Србија се покажа како пресилен противник, ги искористи своите шанси. Нашиот бедем беше разбиен со удар од белата точка, кога во 56. минута Огњен Ајдар реализираше за водство. По десетина минути истиот играч, зголеми на 2:0 и ни ја запечати судбината.

До крајот на мечот, ние единствено што успеавме е да намалиме на 1:2 со голот на Фета.

Овој пораз речиси и да ги уништи нашите шанси за пласман во следната елифта квалификациона фаза. Следното коло е за три дена кога играме против Франција, а потоа и со домашната Албанија.

Македонија – Србија 1:2  (0:0)