Елмас и Наполи поразени на „Меаца“, Meртенс погоди за историја! (видео)

311

Вечерва во рамките на 13. коло на Серија А на „Џузепе Меаца“ играа актуелниот шампион Интер и лидерот на табелата Наполи. Во интересна борба зачинета со пет погодоци победата ја однесе Интер со резултат 3:2.

Мечот го отвори Наполи со гол на Зелински во 17. минута, но до крајот на првиот дел „нероаѕурите“ направија пресврт. Прво изедначи Чаланоглу од пенал, а потоа мрежата на гостите ја затресе Иван Перишиќ.

На почетокот на второто полувреме Лаутаро Мартинез зголеми на 3:1. Македонскиот интернационалец Елиф Елмас влезе во игра во 75 минута на местото на Лозано. Три минути подоцна Дрис Мертенс погоди и го намали резултатот.

Со овој погодок Мертенс стигна до 103 со што стана најдобриот стрелец на Наполи во историјата поминувајќи го на вечната листа Антонио Војак кој има 102 гола.

А иако имаше уште 15-тина минути до крајот заедно со судиското продолжение, сепак, составот од „Сан Паоло“ не успеа да извлече барем бод.

И покрај поразот Наполи остана прв но сега има исто бодови со вториот Милан. Интер е трет со четири бода помалку од лидерот.

ПретходноToтенхем запна во второто полувреме и го совлада Лидс (видео)
СледноКошаркарите се „чекираа“: Од утре во турбо ритам, доаѓа светскиот првак (ФОТО)