ЛШ: ПСЖ загуби на „Етихад“, Милан го замолкна Мадрид, Реал му направи услуга и на Интер (ВИДЕО)

517

Во супер-дербито на 5. коло во Лигата на шампионите, англискиот првак Манчестер Сити со пресврт славеше со 2:1 над екипата на ПСЖ и го потврди првото место во групата „А“. Французите први успеаја да погодат преку Мбапе во 50. минута за водство од 1:0, но потоа следуваше пресврт режиран од Стерлинг и Габриел Жезус кои до 76. минута веќе им донесоа предност на домашните.

Лајпциг со убедливата победа од 5:0 кај Бриж само им направи услуга на Сити и ПСЖ и по ова коло и двата тима се веќе во осминафиналето.

Неверојатно возбудливо беше во Мадрид. Таму Милан успеа да извојува победа над домаќините со 1:0 и со тоа од отпишан тим, да се најде во ситуација во последното коло да се бори дури и за пласман во осминафиналето. Месиас со голот во 87. минута им донесе победа на „росонерите“, го искористија поразот на Порто и во последното коло со Ливерпул на домашен терен ќе брка победа за евентуален пласман во нокаут-фазата.

Ливерпул и со втор состав го победи Порто во меч кој беше исклучително значаен за гостите. Алкантара и Салах беа стрелци за „црвените“ во триумфот од 2:0.

Боби Николов и неговиот Шериф Тираспол немаа сили за изненадување против Реал (М). „Кралевите“ славеа со 3:0 во Молдавија, а нашиот репрезентативец почна од клупата, па доби шанса во последните 30-тина минути на мечот кога Реал веќе ја имаше убедливата предност од 3:0.

Шериф Т. – Реал (М) 0:3

ПретходноПо поразот од Македонија: Гудјонсен си замина од репрезентацијата на Исланд
СледноГенералниот директор на Јуве проговоре за ситуацијата по заминувањето на Роналдо