ПМФЛ: Шкупи по брза постапка ја „реши“ Струга, триумф на шампионот, славје во Кавадарци… (видео)

449

Интересни, возбудливи мечеви попладнево во рамките на 15.коло во ПМФЛ.

Посебно интересно беше на Чаир, каде се до 55.минута резултатот беше 0:0. Струга ТЛ беше сосема добра, имаше и “искри“ но потоа на сцена стапија домашните играчи. Од 55 до 70 минута постигнаа четири голови, од кои два беа дело на Адетуџи за висока победа. Секако и заслужена.

Многу интересно беше во Ѓорче. Шкендија имаше два разлика до финишот, но потоа на сцена стапи Камара прво со гол, а потоа и со супер шанса, но Захов во два наврати ја спасуваше победа на Шкендија од 1:2.

Брегалница дома губеше од Борец, Ѓорѓевиќ ги изненади домашните, сепак со головите на Ацковски и Алтипармаковски успеа да го сврти резултатот во своја корист. Пак тој Алтипармаковски носи златни бодови за „сините“.

Тиквеш го продолжи очајот на Работнички. Нгоба и Спахиу со два убави гола му донесоа голем триумф на кавадаречкиот тим, додема гостите од Градски парк тонат ли тонат на табелата.

Пелистер и Скопје одиграа без голови. Изненадувачки резултат ако се знае во каква ситуација се битолчани.

Вчера во дербито А. Пандев како гостин ја победи Ренова со 1:2.