Вест Хем со пресврт со гостинска победа, Тотенхем не успеа кај Саутемптон (ВИДЕО)

169

Во тек е 19. редовно коло во Премиер лигата, а во денешниот попладнвен термин се одиграа три мечеви.

Екипата на Вест Хем со 1:4 славеше кај тимот на Ватфорд, иако домаќинот по само 4 минути игра преку Денис дојде до стартно водство. Тоа само очигледно го разлути гостинот кој уште во првиот дел преку Соучек односно Бехрама стигна до пресрт и 1:2. Ветеранот Нобл од пенал по еден час игра зголеми на 1:3, а во самиот финиш Влашиќ ги постигна конечни 1:4.

Од друга страна Тотенхем не успеа да освои полн плен на гостувањето кај Саутемптон и одигра само 1:1. Ворд Праус го доведе домаќинот во водство, а Хери Кејн од пенал израмни на 1:1 пред полувреме. И покрај иницијативата во вториот дел „Спарси“ не успеаа да дојдат до водство и евентуален триумф.

Во последниот дуел од овој термин Кристал Палас на свој терен рутински го доби Нориџ со 3:0.

ПретходноЕХФ: Тешко е да се каже дали Македонците се погорди на Лазаров или на нивниот ајвар