Леброн ги враќа Лејкерс на победнички патеки (ВИДЕО)

122

Леброн Џејмс ги предводеше Лејкерси до третата врзана победа, која полека ги искачува на табелата на Западот. ЛА Лејкерс синоќа го совлада Сакраменто Кингс со 122:114.

Џејмс постигна 31 поен, со пет скока и пет асистенции. Во последните четири минути тој постигна десет поени и со тоа го „прекрши“ мечот и повторно им донесе победа на Лејкерси.

Одлична партија кај „езерџиите“ имаа и Малик Монк со 24, Вестбрук и Хортон-Такер со 19 и Двајт Хауард со 14 поени и исто толку скока.

Кошаркарите на Феникс го победија Њу Орлеанс со 123:110 и ја постигнаа седмата победа во последните девет натпревари во меѓусебните дуели во НБА лигата. Шест играчи на Феникс постигнаа двоцифрен број на поени, а најефикасен беше Девин Букер со 33 поени, девет скока и четири асистенции.

Њујорк ја победи Индијана со 104:94 и ја прекинаа серијата од два порази. Реџеј Барет постигна 32 поени, од кои 24 во првото полувреме, а Џулиус Рендл постигна 30 поени со 16 скока во првиот натпревар откако се врати во тимот по коронавирусот.