Интер ја совлада Рома и се пласира во полуфиналето на Купот (видео)

229

Екипата на Интер успеа да се пласира во полуфиналето на Купот на Италија по победата над Рома со 2:0. Ова беше враќање на Жозе Мурињо на „Џузепе Меаца“ и дуел против Интер, клубот со кој ја освои тројната круна во 2010 година.

Мурињо сега како тренер на Рома не успеа да најде начин како да го спречи шампионот во походот кон трофејот од Купот.

Един Џеко погоди уште во првата минута од мечот. Босанецот му даде гол на својот поранешен клуб. Во второто полувреме Алексис Санчез зголеми на 2:0 и само го поплочи патот до полуфиналето. До крајот имаше уште 25 минути но гостите од Рим не успеаа да се вратат.

Интер во полуфиналето ќе игра со подобриот од дуелот Лацио-Милан кој се игра во среда (9.февруари).

Претходно„Ѓаволите“ испуштија бодови кај Барнли, Роналдо не беше во стартниот состав (видео)