Спас во последен час – Рома со гол од пенал во 99. минута ги однесе бодовите од Специја (видео)

169

Со многу мака но успешно заврши за Рома мисијата во Специја. „Волчицата“ успеа да ја победи Специја во гости со 1:0 и тоа благодарение на удар од белата точка во седмата минута од судиското продолжение.

Специја од 45 минута играше со фудбалер помалку поради втор жолт картон на Амиан. А Рома и покрај иницијативата не успеваше да го скрши отпорот на противникот. Сепак, успеа да реализира во судиското продолжение.Карсдорп падна во противничкиот шеснаесетник во дуел со еден противнички играч, а судијата отиде да бара помош од ВАР. Оцени дека има услови за пенал и покажа на 11 метри. Тами Абрахам успешно го реализира.