АЕК “распарчен“ среде Битола, Е.Пелистер со стил завери 1/8 финале во Европската лига (ВИДЕО)

742

Е.Пелистер со победа го завери пласманот во осминафиналето во Европската лига, каде за противник ќе го има тимот на Нексе. Македонскиот вицепрвак кој испиша нова историја, на домашен терен одигра одличен натпревар против АЕК Атина, по вторпат го совлада, овој пат со 30-19. Групната фаза битолчани ја завршуваат со пет победи, две ремија и три порази, поточно на второто место на табелата.

Ракометарите на Е.Пелистер беа предводени од одличната атмосфера на трибините. Салата „Боро Чурлевски“ вечерва грмеше, Битола уште еднаш испрати порака дека живее за спортот, дека овој град не се освојува лесно. Секоја чест за сите во салата.

Секељи беше јунакот на оваа средба, запиша 15 интервенции, три од седум метри. Мандалиниќ постигна седум гола, Табоада шест и Божиќ Павлетиќ имаа по шест.

Дуелот беше решен по само 12 минути игра во вториот дел, со серија од 7-0, домаќинот поведе со 17-10, до крај не дозволи изненадување.

Тврдо прво полувреме, важноста на бодовите си го стори своето. До средината на овој дел од мечот беше изедначено (4-4). Одличниот Секељи со осум одбрани го дигна својот тим, Е.Пелистер поведе со плус три (7-4) во 22 минута. Избраниците на Жељко Бабиќ пропуштија шанса да дојдат до водство од четири гола, на другата страна АЕК после десет минути ја погоди мрежата на македонскиот тим, дојде на минус еден (7-6). Секељи одбрани седмерец по 8-7, Маџовски и Павлетиќ ги вратија трите гола предност (10-7). На одморот беше 10-8.

Угалде заработи четири минути исклучување, но и Е.Пелистер во вториот дел влезе со играч помалку. По само две минути игра, битолчани преку Граџан и Мандалиниќ одново поведоа со плсу три (12-9), и не застанаа.

Кизиќ одбрани седмерец, Секељи ја запиша деветата одбрана, а битолскиот клуб поведе со 17-10 во 42 минута. На другата страна грчкиот тим влезе во серија на грешки, одново кризираше во нападот.

Не се промени ништо, АЕК немаше сили за да приреди пресврт, битолчани чуваа сигурна позитива за мирен финиш (во 49. минута беше 22-15, во 27. минута и 27-17) и победа во последниот меч од групната фаза.

ПретходноСТАРТНИ СОСТАВИ: Нојер се враќа на голот на Баерн (М)