ЛШ ПОЛУВРЕМЕ: Јуве се изнапромашува, Пулишиќ ја скрати радоста на Лил (ВИДЕО)

151

Бурак Јилмаз ја преполови предноста на Челзи на дуелот со Лил во рамките на осминафиналето во Лигата на шампионите, но во самата завршница на првиот дел Кристијан Пулишиќ успеа да го врати Челзи на комотни +2 во пресрет на решавачките 45 минути во Франција.

Лил и Челзи постигнаа по еден гол и на пауза заминаа со 1:1. Домашните со голот на турскиот голгетер од белата точка поведоа во 38. минута, но во дополнителните минути за игра, Кристијан Пулишиќ го погоди домашниот гол за да ја смири еуфоријата на трибините која настана по водечлиот гол на домашните.

На пресметката во Торино, Јувентус буквално се изнапромашува во првите 45 минути. Влаховиќ и Мората имаа најмалку по две 100% шанси за гол, но не успеаја ниту еднаш да го матираат гостинскиот голман Руљи. Влаховиќ еднаш и биеше во гредата од гостинскиот гол. По оние 1:1 во Шпанија, овде одлучувачки ќе бидат вторите 45 минути.