Ливерпул – Сити во полуфиналето на ФА Купот

211

Екипите на Ливерпул и Манчестер Сити ќе се пресметаат меѓу себе во полуфиналето на најстарото англиско натпреварување ФА купот. Сити денеска го совлада Саутемптон со 4:1, додека Ливерпул славеше над Нотингем Форест со 1:0 со гол на Диого Жота во 78. минута.

Четири минути подоцна фудбалерите на Нотингем бараа пенал, судијата прегледа ВАР снимка па одлучи да не досуди удар од белата точка што донесе разочарување кај фудбалерите на навивачите на Нотингем.

А во полуфиналето Ливерпул ќе се соочи со Манчестер Сити, додека во другото полуфинале Челзи ќе игра со Кристал Палас. Полуфиналните натпревари се на 16 и 17 април.

ПретходноНеверојатниот Дуплантис постави нов светски рекорд (видео)
СледноЗа малку трагедија: Навивачите на Ајакс направија хаос, пожарникарите мораа да реагираат