„Кралевите“ си ја спасија кожата – од амбисот до пласман во полуфинале (видео)

250

Екипата на Реал Мадрид е полуфиналист во Лигата на шампионите откако вечерва преживеа во дуелот со европскиот првак Челзи. „Кралевите“ имаа комотна предност од 3:1 од првиот меч на „Стемфорд Бриџ“ и требаа само рутински да ја завршат задачата на свој терен. Но имаа негатива од 0:3, а во финишот дадоа гол за продолженија, а таму дадоа уште еден со што го потврдија местото во полуфиналето.

Но вечерва одиграа катастрофално, меѓутоа среќата им се насмевна во финишот и во продолженијата па се најдоа во полуфиналето. Челзи поведе со 0:3. Мејсон Маунт го отвори резултатот во првото полувреме, на стартот на вториот дел погоди Антонио Ридигер. Неколку минути подоцна Алонсо постигна гол за Челзи кој беше поништен поради играње со рака.

Меѓутоа Челзи запна и даде уште еден гол. Тимо Вернер се запиша во листата на стрелци на асистенција на Ковачиќ во 75 минута. Во тој момент Челзи беше полуфиналист. Но во 80. минута после неверојатната асистенција на Модриќ, патот до голот го пронајде Родриго со што Реал избори продолженија.
Во 96 минута на Карим Бензема на асистенција на Винисиус даде гол со што Реал здивна па и покрај поразот отиде во наредната фаза.

ПретходноВиљареал го исфрли Баерн за прво полуфинале во ЛШ после 16 години (видео)
СледноАнчелоти е уникат: Прв тренер кој четири децении по ред игра полуфинале во ЛШ!