По пауза од 38 години: Трабзонспор е нов шампион на Турција!

288

По пауза од речиси четири децении, екипата на Трабзонспор е нов шампион на Турција. На долгиот пост му дојде крајот по цели 38 години.

Трабзон ја обезбеди титулата со вечерашниот бод против Анталијаспор 2-2 во 35. коло од турскиот шампионат. Домашните поведоа со 1:0 во третата минута со голот на Корнелиус по асистенцијата на Омур, а Ндао израмни во 51. минута.

Големото славје на Трабзонспор го режираше Токзо со гол во 62. минута, асистент беше Омур за 2:1. Во 80. минута Рајт израмни на 2:2.

На три кола пред крајот на првенството, Трабзонспор има недостижни девет бода пред второпласираниот Фенербахче, а обезбеди и пласман во квалификациите за Лигата на шампионите следната сезона.

Фенербахче и Коњаспор до крајот на сезоната ќе се борат за втората позиција, која води и до пласман во Лигата на шампионите, додека четвртопласираниот Башакшехир е на чекор до пласман во Конференциската лига на УЕФА.

Лигата ја напуштаат Алтај, Ризеспор, Гецтепе и Јени Малатијаспор.

ПретходноШтипјани им честитаа на чаирчани: Шпалир и подароци за новиот шампион (ФОТО)