МЗТ Скопје со цел плен од Кавадарци, Еуро Никел без шанси!

77

Доминацијата на МЗТ Скопје во пресметките со Еуро Никел продолжува. Актуелниот македонски првак дојде до нова победа против кавадарчани, овој пат од 75-95 и ја продолжи битката за врвот на табелата, кикс на Пелистер кај ТФТ би значело и осамнување на првото место.

Милошевиќ со 18 поени и 7 скока беше најраспложен, Ајви постигна 13, еден помалку имаа Крстевски и Дамјан Стојановски. На другата страна Дубински беше стрелец на 11 поени, по 10 запишаа Караколев и Џекиќ.

Избраниците на Александар Петровиќ овој дуел го решија за четири минути, поточно во втората четвртина во која со серија од 3-15 поведоа со 29-38, нешто подоцна дојдоа на двоцифрени 31-41.

На стартот на третата четвртина, гостите зголемија на 34-54 и 37-58. Кошаркарите на Еуро Никел не успеаја да приредат целосен пресврт, немаа доволно сили.

Актуелниот македонски првак ги запечати бодовите, а на другата страна кавадарчани направија чекор назад во битката за место во плеј-офот. Ова е пораз број четири во низа, ќе мора да излезат од кризата за да сезоната биде подолга за нив.