Германија пресилна, кадетките ќе се борат за 11. место на Мундијалот (ФОТО)

105

Македонската женска кадетска репрезентација го запиша вториот пораз на Светското првенство У18 кое се одржува во Скопје. По поразот од Исланд, дојде и пораз од Германија од 21-34 (12-17) во разигрувањето од 9-12 место. По овој резултат нашите девојки утре ќе се борат за 11-то место на Мундијалот.

Дукоска постигна пет погодоци, Ризоска еден помалку, додека Чурлиноска запиша 10 интервенции.

Германија тргна силно во мечот, отвори со 1-4, Македонија дојде на 3-4, но противникот набрзина дојде на 4-8. Со две одбрани на Чурлиновска и два гола на Јанкулоска, „црвено-жолтите“ намалија уште еднаш на минус еден (8-9), но потоа Германките продолжија да доминираат се искачија на плус шест 9-15. По првото полувреме беше 12-17.

Во продолжение не се промени ништо, избраничките на Љубомир Савевски не најдоа начин како да фатат приклучок, по 15 минути игра во овој дел, Германија ја запиша првата двоцифрена предност (16-28). Тука веќе беше јасно како ќе финишира оваа средба.

Македонија за противник во битката за 11 место ќе ја има селекцијата на Хрватска.

ПретходноШок за Јунајтед и Тен Хаг, Брајтон со три бода од “Олд Трафорд“, Роналдо влезе во второ полувреме! (ВИДЕО)
СледноЧурлинов доби 30-тина минути, Штутгарт и Лајпциг одиграа 1:1! (ВИДЕО)