Јокиќ и Мициќ го решија Израел за перфектна Србија!

137

Србија заедно со Грција остануваа единствените две репрезентации без пораз по четвртото коло на Евробаскетот. Избраниците на Светслав Пешиќ славеа против Израел со 78-89 и го потврдија своето место во осминафиналето. Во последното коло од групната фаза, Србија игра против Полска.

Лидер на теренот беше Никола Јокиќ, кој имаше дабл-дабл од 29 поени и 11 скока, зад него беше Мициќ со 19 поени.

Хрватска не успеа да ја добие Италија, беше поразена со 81-76 за втор пораз на ЕП. Осминафинале „коцкестите“ ќе заверат со победа над Украина, сега имаат скор од 2-2.

Италијаните во првото полувреме имаа предност од осум поени, Бојан Богдановиќ ја држеше Хрватска во игра, но тешко беше за него и соиграчите особено што домаќинот имаше голема поддршка од публиката.

Во третата четвртина „коцкестите“ дојдоа до водство, овој период го добија со 25-13. Но во одлучувачките десет минути, Хрватска лошо отвори, Италија од неспортската на Зубац постигнаа пет поени, фатија приклучок и полека ја градеа предноста за победа.