ЛК: Балкани два пати водеше, на крајот „падна“ во Прага, Пјуник без Македонците до победа

137

Освен во ЛЕ, се играа и мечеви од 2. коло во Лигата на конференциите. Во првиот термин, ерменскиот првак Пјуник и без македонските интернационалци славеше над Слован Братислава со 2:0. Од тројцата македонски играчи само Спировски беше во протоколот, но тој остана на клупата.
Во Прага се одигра возбудлив меч во кој Славија Прага со 3:2 славеше над косовскиот дебитант Балкани. Косовскиот првак два пати водеше (0:1 и 1:2) но на крајот го загуби дуелот. Чесите го „фатија“ противникот на искуство, а интересно сите пет гола паднаа во првото полувреме.
Базел славеше на гостувањето кај Жалгирис со 1:0 со гол на Зекири во второто полувреме.

ПЈУНИК – СЛОВАН 2:0

ПретходноЛЕ: Митјиланд го „здроби“ Лацио 5:1, Барди и Трабзон ја победија Ц.Звезда
СледноСупер трансфер – Николов е пред потпис со Стеауа!