„Топчиите“ грмеа во северен Лондон: И Тотенхем на колена пред момците на Артета (ВИДЕО)

103

Неверојатниот тим на Микаел Артета по репрезентативната пауза повторно им се враќа на победите во Премиерлигата и тоа денеска со една исклучително важна победа на дербито во северен Лондон против лутиот ривал Тотенхем со 3:1.

Ова е седма сезонска победа за „топчиите“ кои остануваат лидери на табелата со само еден пораз, оној од минатото коло против Манчестер Ј. Денеска момците на артета почнаа силно и успеаја преку Парти уште во 20. минута да поведат со 1:0.

Десет минути подоцна гостите возвратија со погодокот на Хари Кејн од белата точка.

По само 4 минути во второто полувреме, Габриел Жезус го врати Арсенал во предност од 2:1, по што следуваше исклучувањето на Емерсон кај гостите и третиот гол на Гранит Џака во 67. минута кој практично го реши победникот.

Standings provided by SofaScore

ПретходноАБА 2 лигата повторно турнирски: Македонското дерби на Златибор уште во 1. коло