ЛШ: Милан е прва „жртва“ на Челзи, Бенфика извади реми со ПСЖ (ВИДЕО)

120

Челзи со убедлива партија оствари голема победа во дербито на вечерта во 3. коло од Лигата на шампионите. „Сините“ славеа со 3:0 против Милан и ја прокнижија само првата победа во групата со која се израмнија со Милан на делба на 2 и 3 место, но лидер е Салцбург кој претходно славеше против Динамо (З). Головите за Челзи ги постигнаа Фофана, Обамејанг и Рис Џејмс.

Реал (М) се изнапромаши со Шахтјор, но на крајот ги пресмета новите бодови на своето конто. Третата победа за момците на Анчелоти дојде со головите на Родриго и Винисиус уште во првиот дел од мечот. Зубков погоди за гостите.

Најмалку неизвесност имаше во групата „Г“. Манчестер Сити го демолираше дански Копенхаген со 5:0, а Ерлинг Халанд за 45 минути игра постигна нови два гола во дресот на англискиот шампион. Во листата на стрелци за Сити се запишаа и Марез, Х. Алварез, а еден автогол постигна Хохлава.

Во вториот меч од оваа група, маестрална партија на Борусија (Д) на гости кај очајната Севиља. Германците во првото полувреме веќе водеа со 3:0, а до крајот постигнаа уште еден гол. Севиља преку Ел-Несири постигна само почесен гол.

Во групата „Х“ Јувентус успеа да слави против Макаби Х. со 3:1, но мечот можеше да оди и во поинаков тек, ако гостите ги искористија своите шанси. Сепак, два гола на Рабио и еден на Влаховиќ на Алегри и неговите избраници им ја донесе првата победа во групата.

Бенфика успеа да остане непоразена дома против ПСЖ и со тоа да се задржи на делба на врвот во групата. 1:1 е конечниот резултат во Лисабон, откако Меси погоди за водство на парижани, додека Бенфика израмни благодарение на автоголот на Данило.

Бенфика – ПСЖ 1:1

ПретходноРубенс Барикело по 20 години: Го пуштив Шумахер да победи па отидов да повраќам!
СледноМициќ: Не одам во НБА затоа што не сакаат да ми ја дадат улогата која ја сакам