Јувентус се „распадна“ во Хаифа, Ди Марија се повреди, Алегри „печен“ за отказ (видео)

200

Екипата на Јувентус повторно се посрамоти, овојпат во дуелот со најслабата екипа во Лигата на шампионите Макаби Хаифа. „Старата дама“ изгуби на ова гостување со 2:0 поради што се најде во ситуација да испадне од натпреварувањето.
По четири кола Јувентус има само една победа и дури три порази. Од друга страна Макаби ја запиша својата прва победа во групата (прва во ЛШ после 2002 година) во која се уште ПСЖ и Бенфика.
Јуве ја победи Макаби со 3:1 на свој терен на првиот меч, а сега тотално се распадна во Хаифа. „Старата дама“ одигра катастрофално прво полувреме, прими два гола, а плус го загуби Ди Марија кој се повреди.
Двата гола ги постигна Омер Ацили во 7. и 42. минута. Во вториот дел поранешниот италијански шампион заигра подобро создаде и шанси но не реализира ниту една.