ЛЕ: Алиоски асистент, Тричко стрелец на гол, АЕК поразен од Фенербахче (видео)

432

Иван Тричковски и АЕК Ларнака се поразени на домашен терен од Езџан Алиоски и Фенербахче со 1:2 во меч од 4.коло во Лигата на нациите. Во 16. минута на асистенција на Алиоски погоди Жоао Педро за водство на Фенер, а изедначи Тричковски од пенал во 52. минута.

Во 80. минута судијата свирна пенал за Фенер, а Батшуи стрелаше прецизно за предност на турската екипа.

Во 85 минута АЕК остана со фудбалер помалку поради исклучувањето на Анхел Гарсија по што беше покажан пенал но Енер Валенсија го промаши.

Фрајбург слави пласман понатаму по триумфот над Нант со 4:0 на гостински терен. Тоа е четвртата победа на Фрајбург во четвртиот меч во групата и има максимални 12 бода, дури 9 повеќе од третиот Нант. Карабах одигра без голови со Олимпијакос и го држи второто место со 7 бода, а грчката екипа има само еден бод.

АЕК ЛАРНАКА – ФЕНЕРБАХЧЕ   1:2
БЕТИС – РОМА 1:1
БОДО/ГЛИМТ – АРСЕНАЛ          0:1
ДИНАМО КИЕВ – РЕН   0:1
ФЕЕНОРД – МИТЈИЛАНД            2:2
НАНТ – ФРАЈБУРГ           0:4
КАРАБАХ – ОЛИМПИЈАКОС      0:0
РОЈАЛ УНИОН – БРАГА                3:3