Норвешка со убедлива победа ја почна одбраната на титулата, Шведска лесно ја реши Србија!

102

Во последните два меча од првиот ден на Европското првенство, Норвешка и Данска забележаа убедливи победи.

Бранителот на титулата без проблем ја совлада Хрватска со убедливи 32-23. Норвежанките одиграа одлично во второто полувреме кое го добија со 16-9 и потврдија зошто на ова континентално натпреварување се еден од главните кандидати за тронот. Хрватска успеа да се држи во првите 30 минути по кои имаше само два гола негатива 16-14, во продолжение беше тешко да држи ритам.

На вториот меч, Шведска пак ја совлада Сбрија со 27-21 и тоа благодарение на добрата игра во првото полувреме кое го доби со 14-9. Ова беше меч од групата Б, во која домаќинот Словенија дојде до изненадувачка победа над Данска.

ПретходноПетровиќ: Одигравме без енергија! Од контра напади фрлавме во аут, не фати паника во напад!
СледноМиовски-шоу: Нови два гола на бомбардерот за нова победа на Абердин (ВИДЕО)