Моќната Шпанија ја „распарчи“ Костарика, сега нека му ја мислат Германците! (ВИДЕО)

175

Моќно, моќно издание на селекцијата на Шпанија на стартот од Мундијалот. На својот прв меч во Катар, во меч од групата – Е, избраниците на Луис Енрике со 7:0 ја победија Костарика. Фуриозна е оваа “Фурија“, младите “лавовите“ на Шпанија си поигруваа со сиротите Костариканци кои на теренот делуваа како да се паднати од небо.

И покрај головите, треба да се каже дека Шпанците имаат барем уште толку шанси за да ја „распарчат“ до крај селекцијата на Костарика.

Гол – серијата ја започна Олмо во 11.минута, потоа по десет минути стрелаше Асенсио, па Феран Торес во 31.минути погоди од пенал за 3:0, резултат со кој се замина на пауза.

Во второто полувреме и натаму гледавме рапсодија на момците во црвено, а со голови ја зачинија Феран Торес уште еден и младиот Гави, па и Солер во 90.минута. Но тоа не беше се, Мората со гол зголеми на 7:0.

Каква e оваа Шпанија? Блескава, нема што!

Па сега нека му ја мислат Германците кои поразот од Јапонија сега мора да ја победат моќната Шпанија за да се пласираат во 1/8 финалето.

Дали тоа ќе биде (не)возможна мисија за Германија?

ПретходноКаков шок: Данска го напушта Мундијалот!?
СледноФото вест: Јонуз и Андоновски во Катар!