ГРУПА „Е“: Јапонија ја победи Шпанија и ја испрати Германија дома (ВИДЕО)

172

На второ светско првенство едноподруго, четирикратниот светски шампион Германија го завршува настапот уште во групната фаза. Иако вечерва со многу мака на крајот славеа над Костарика со 4:2, момците на селекторот Ханси Флик веќе вечерва ќе ги пакуваат куферите и ќе се враќаат назад со уште еден очаен мундијалски настап, како и пред 4 години во Русија.

Затоа се погрижи репрезентацијата на Јапонија која вечерва изненадувачки ја победи Шпанија со 2:1, па како прва во групата обезбеди осминафинале. Шпанците поведоа со голот на Мората во 11. минута и со оваа предност заминаа на полувреме. Само што почна вториот дел на „Калифа Интернационал“ се случи голем пресврт. Доан во 48. минута им носи 1:1 на „самураите“, а целосна радост само 3 минути подоцна обезбеди Танака со гол за водство и на крајот победа на азијците од 2:1.

Германија почна добро и поведе со голот на Гнабри уште во 10. минута. Но, проблемите во составот на Флик беа очигледни уште во првиот дел кога Костарика направи неколку одлични шанси и промаши зицер преку Фулер по една почетничка грешка на Ридигер. Казната стигна во вториот дел кога Костарика успеа да направи целосен пресврт со головите на Таједа во 58. и на Варгас во 70. минута од мечот.

Германија во очај тргна со сите сили и на крајот успеа да најде начин за победа. Два гола на Каи Хаверц и еден на Филкруг во финишот им обезбедиј апобеда од 4:2, која на крајот не беше доволна за осминафинале, поради подобрата гол-разлика на Шпанците кои завршија на второто место.