Елмас и Наполи шокантно елиминирани од Кремонезе во купот на Италија!(ВИДЕО)

435

Елиф Елмас синоќа за првпат беше капитен на Наполи, но своето капитенско деби нема да го памети по убаво. Имено тој и неговиот тим беа елиминирани, и тоа на својот стадион под Везув, во 1/8 финалето во Купот на Италија и тоа од Кремонезе, од еден од најслабите тимови во Серија А, и тоа по пенал – серијата, откако по 120 минути резултатот гласеше 2:2.

Гостите поведоа со голот на Пикел во 18.минута, но Наполи брзо дојде во водство од 2:1 со головите на Хуан Жезус и Симеоне во 33. И 36.минута. Нашиот Дијамант беше одличен, со капитенската лента беше навистина предводник на тимот, но на 2:1 излезе на пет минути до крајот. И тогаш шок, кога сите помислија декае готово, Кремонезе во 87.израмни на 2:2 преку Афена-Гујан на 2:2.

Кога по продолжениеја немаше голови победникот беше решен во пенал – серијата а таму Кремозене беше поуспешен.

ПретходноФИА пресече: ГН на Кина нема да се вози и оваа година!
СледноМакедонија на 28 март игра пријателска со Ф.Острови во Скопје, со Мароко не се игра од технички причини!