„Ролеркостер“ меч во Ј. Сандански: МЗТ Скопје во една четвртина го победи ТФТ

276

Шампионот МЗТ Скопје А. со победа го отвори вториот круг од домашното првенство. Вечерва во „Jане Сандански“ во еден исклучително возбудлив меч, домашните славеа со 91:81 и дојдоа до единаесеттата победа сезонава.

МЗТ Скопје и ТФТ навистина понудија одлична престава. Првите две четвртини беа комплетно израмнети. Домашните го добија првиот период со 26:23, па следуваа 10 минути во кои ТФТ успеа да возврати со иста сила и да дојде до егал на пауза (54:54).

Вториот дел од мечот почна со фантастична игра на домашните предводени од Миќовиќ и Војдан Стојаноски. „Штрковите“ максимално го искористија падот во играта на гостите и направија +19 за само 10 минути што навестуваше скоро сигурна победа за домашните.

Сепак, ТФТ не мислеше да се предава. Во последната четвртина гостите влегоа со неверојатна серија од 12:0 и успеаја комплетно да се вратат во мечот. Одличниот почеток на последната четвртина продолжи со серија и до 16:1 со што ТФТ дојде на само четири поени од предноста на домашните (83:79), но МЗТ Скопје успеа да се соземе и во последните две минути сепак да влезе со пристојна предност 91:79.

ТФТ немаше сили за нов пресврт, па на крајот мораше да се помири со пораз.

Миќовиќ со 34 поени беше „меч-винер“ за домашните, додека кај ТФТ, Ташовски и Мекбраер постигнаа по 16 поени.

ПретходноДодека другите бундеслигаши спијат, Аугзбург се засилува на големо
СледноЕвролигата урива рекорди на гледаност: Партизан најгледан тим оваа сезона!