Берлинско дерби: Унион и стана кошмар на Херта (видео)

86

Во сабота попладне се одиграа пет натпревари од 18.коло во Бундес лигата. Во берлинското дерби домашната Херта загуби од Унион со 0:2 и со тоа ја продолжи серијата неуспеси против градскиот ривал. Стрелци на головите беа Данило Доеки во 44. минута и Пол Сегуин во 67. минута.

Интересно Унион ги доби сите четири последни дуели со Херта и притоа постигна 16 голови, а прими четири. Истовремено Херта лошо го почна вториот дел од сезоната, три меча – три порази и гол разлика од еден даден гол и 10 примени.

Во Мајнц паднаа седум гола, а истоимениот домашен тим го победи Бохум со 5:2. Вердер беше подобар од Волфсбург со 2:0, Фрајбург го совлада Аугзбург со 3:1. Хофенхајм загуби дома од Борусија Менхенгладбах со 1:4.

Hertha BSC 0-[1] Union Berlin – Danilho Doekhi 45′

Video Hertha BSC 0-[1] Union Berlin – Danilho Doekhi 45′ was uploaded to Streamin.me on Jan 28, 2023.

Hertha BSC 0-[2] Union Berlin – Paul Seguin 67′

Video Hertha BSC 0-[2] Union Berlin – Paul Seguin 67′ was uploaded to Streamin.me on Jan 28, 2023.

ПретходноОчаен и блед Вардар 1961, Татран Прешов слави победа после повеќе од девет години!