Реал потсети зошто е шампион: Елче со четири парчиња си оди од „Бернабеу“ (ВИДЕО)

121

Фудбалерите на реал (М) имаа само полесен тренинг на денешниот меч од 21. коло на шпанската Ла Лига. На домашен терен „кралевите“ го прегазија Елче со 4:0 и дојдоа до три бода со кои ја намалија негативата во однос на лидерот Барселона на 8 бода.

Момците на Анчелоти од првата минута знаеја што сакаат, па по само 8 минути игра со голот на Марко Асенсио Реал веќе имаше предност од 1:0. До полувремето видовме уште два гола во гостинската мрежа, и двата по досидени пенали.

Сигурен егзекутор на најстрогата казна и во двата наврати беше најдобриот стрелец кај реал, Карим Бензема во 31. и 45. минута.

Во вториот дел Реал го контролираше мечот, а четвртиот гол за конечни 4:0 беше дело на хрватскиот ветеран Лука Модриќ во 80. минута.

Standings provided by Sofascore

ПретходноШампионот славеше на „Емирати“ и се израмни со Арсенал на врвот во Премиерлигата (ВИДЕО)
СледноЛШ: Челзи промашуваше, Адејеми за победа на Борусија (Д), Бенфика доминираше во Белгија (ВИДЕО)