ЛЕ: Нант му извади 1:1 на Јуве во Торино, Севиља го здроби ПСВ (видео)

113

Јувентус се најде во ситуација да си ја решава судбината во ЛЕ на реваншот во Франција откако вечерва одигра 1:1 во дуелот со Нант. „Старата дама“ поведе со голот на Душан Влаховиќ во 13 минута, имаше иницијатива ги погоди и рамките на голот, за на крајот мечот да заврши само 1:1 на незадоволство на домашните.

Лудовик Биас ја затресе мрежата на домашниот тим за реми.

Две минути подоцна Федерико Киеза ја здрма пречката и стативата во еден шут и не му се веруваше како топката не влезе внатре. Офанзивецот силно шутираше, топката заврши во пречката, се одби на линијата и потоа ја погоди стативата.

Во последните секунди од мечот фудбалерите на Јуве бараа пенал по играњето со рака на еден играч на Нант, но судијата не досуди ништо иако снимката покажува дека има елементи за најстрога казна меѓутоа овојпат ниту ВАР ниту главниот судија не се огласи.

Juventus [1] – 0 Nantes – Dusan Vlahovic 14′

Video Juventus [1] – 0 Nantes – Dusan Vlahovic 14′ was uploaded to Streamin.me on Feb 17, 2023.

Juventus 1 – [1] Nantes – Ludovic Blas 60′

Video Juventus 1 – [1] Nantes – Ludovic Blas 60′ was uploaded to Streamin.me on Feb 17, 2023.

Video

Video Video was uploaded to Streamin.me on Feb 17, 2023.

А мајсторот за ЛЕ, Севиља со 3:0 славеше на домашен терен против ПСВ и широко си ја отвори вратата кон следната рунда. Ел Несири го отвори резултатот во првото полувреме, а во второто од 50. до 55. минута погодија Окампос и Гудељ.

ПретходноМагдебург го совлада Веспрем и е во пол-позиција за четвртфинале
СледноЛК: Прекрасен волеј на Имобиле за победа на Лацио, Партизан славеше во Тираспол (видео)