ЛШ: Лукаку за победа на Интер, Лајпциг и Сити одиграа реми (видео)

189

Екипата на Интер успеа да обезбеди предност од 1:0 во дуелот со Порто во првиот осминафинален меч во ЛШ. „Нероаѕурите“ го искористија домашниот терен и го победија португалскиот гигант меѓутоа резултатот е отворен па патникот во следната фаза ќе се решава на „Драгао“ на 14 март.

Имаа и двете екипи неколку шанси за гол. Прво се закани Чалханоглу чиј што шут го одбрани голманот одбрани. Порто исто така имаше прекрасна можност но ударот Грујиќ заврши во нозете на Онана, а во продолжение на акцијата еден од напаѓачите шутираше со глава непрецизно.

Нилоло Барела во две ситуации не успеа да го совлада Диего Коста, следуваше шанса на играчот на Порто Заиду но Онана одбрани. Во 78 минута Порто остана со играч помалку поради втор жолт картон на Отавио. Следуваше голот на Ромелу Лукаку (86 минута). Белгиецот прво шутна со глава топката се одби од стативата, а во вториот обид ја смести во голот.

Резултатот остана 1:0 за Интер.

Inter [1] – 0 Porto – Romelu Lukaku 86′

Video Inter [1] – 0 Porto – Romelu Lukaku 86′ was uploaded to Streamin.me on Feb 23, 2023.

На другиот меч, во Германија тимовите на РБ Лајпциг и Манчестер Сити одиграа 1:1. Поведе Сити по убавата акција и гол на Ријад Марез. Резулатот го изедначи хрватскиот репрезентативец Јошко Гвардиол. На акцијата и претходеше удар од далечина на Собослаи и одбрана на Едерсон. По корнерот на Германците, Гвардиол непречен од никого со глава ја смести топката во мрежата.

Сити е фаворит на реваншот во Манчестер, па ќе видиме дали ќе ја оправда таа улога.