Евролига: Олимпијакос ја урна Барселона во дербито

93

Дербито на 27.коло на Евролигата му припадна на Олимпијакос. Атинскиот тим вечерва на домашен терен ја совлада Барселона со 77-70 и се зацврстија на чело на табелата со 19 победи и осум порази, една победа повеќе од вечерашниот ривал.

Барселона имаше добар старт, по 10 минути екипата на Шарунас Јасикевичиус имаше девет поени предност (20-11), меѓутоа во втората четвртина постигна само седум поени, па на полувреме домашниот тим отиде со два поени повеќе.

Во вториот дел Барселона само еднаш водеше 33:31, а до крајот ситуацијата на теренот ја контролираше Олимпијакос кој дојде до победата. Најефикасен кај победничката екипа беше Мексик со 16 поени, Лоренцакис постигна 14, а Везенков 13. Кај Барселона се истакна Никола Миротиќ со 19 поени.