Пелистер победнички во Гевгелија и продолжи да го притиска лидерот

87

Екипата на Пелистер со триумф си заминува на гостувањето во Гевгелија против екипата на Кожув со 88:100 и со тоа продолжуваат да го притискаат лидерот на табелата МЗТ Скопје. Интересно Кожув тргна добро и по десеттина минути водеше со 21:12, на крајот на првото полувреме предноста на домашните изнесуваше 41:38.
По одморот „зелено-белите“ се разиграа. На почетокот на последната четвртина имаа 60:69 и на крајот стигнаа и до поубедлива победа од 88:100.
Кај Кожув најефикасен беше Ризвиќ кој постигна 21 поен, а Гордон постигна 20. Кај Пелистер најмногу поени постигна Хаџифејзовиќ кој имаше дабл-дабл ефект со 24 поени и 11 скока, а Стајиќ постигна 20.
Пелистер има скор од 15-4 и е втор со исто бодови со МЗТ кој има меч помалку, а Кожув е осми со ефект 8-11.

19.00: Еуро Никел 2005 – МЗТ Скопје Аеродром

ПретходноНемања Гудељ: Брат ми Драги е добро, а лекарскиот тим на Кордоба му го спаси животот
СледноНов гол на Ретегуи за победа на Италија, Роналдо стигна до 122 гола за Португалија