Вестбрук им се одмазди на Лејкерси, познати патници во плејо-фот во Истокот (ВИДЕО)

324

Во најважниот момент од сезоната Клиперси беа најдобри, тие ги победија ЛА Лејкерс со 125-118 во натпревар кој најверојатно ќе одреди директен патник во плеј-офот. Со овој триумф, Клиперси се израмнија со Вориорс на делба на петтото и шестото место и побегнаа од градскиот ривал.

Пауел постигна 27 поени, Леонард додаде 25. Високо мотивираниот неодамнешен играч на Лејкерс Расел Вестбрук блескаше на почетокот со осум поени, неговиот тим стигна до двоцифрено водство во првата четвртина, а на крајот постигна 14 поени.

На полувремето имаше разлика околу дваесетина, ривалот не успеа да се врати. Кај Лејкерси Џејмс беше недоволен со 33 поени, осум скока и седум асистенции, но загуби и шест топки. Лејкерси најверојатно ќе мора да го поминат плеј-инот и на крајот да стигнат до плеј-офот.

Кајри Ирвинг одигра одличен меч, Далас ги задржа шансите за плеј-ин победувајќи против опуштениот Сакраменто со 123-119. Ирвинг постигна 19 од вкупно 31 поен во последната четвртина, Дончиќ додека 29 поени. Тимот од Тексас стигна до десеттото рангирана Оклахома со два натпревари до крајот на регуларниот дел од сезоната.

Во Истокот познати се сите патници во плеј-офот, таму прв е Милвоки, следуваат Бостон, Филаделфија, Кливленд, Њујорк Никс и Бруклин, кој славеше против Детроит со 108-123.

Резултати: Детроит – Бруклин 108:123, Индијана – Њујорк 129:138, Атланта – Вашингтон 134:116, Бостон – Торонто 97:93, Милвоки – Чикаго 105:92, Њу Орлеанс – Мемфис 138:131 по продолжение, Далас – Сакраменто 123:119, ЛА Клиперс – ЛА Лејкерс 125:118.

ПретходноНов скандал во Италија: Полиција упадна во Рома, Лацио и Салернитана!
СледноДинамо Загреб го разреши Чачиќ, кој пак ќе добие „дебела“ отпремнина!