Лацио го победи Јувентус, гостите негодуваат за голот на Милинковиќ-Савиќ (видео)

342

Лацио го совлада Јувентус со 2:1 во 29 коло на Серија А и се зацврсти на второто место на табелата. Јувентус го доживеа шестиот пораз и се оддалечи од местата кои водат во Европа идната сезона, а од таборот на „Старата дама“ негодуваат за првиот гол на Лацио за кои се сигурни дека имало прекршок.

Алекс Сандро падна на тревата, а Милинковиќ-Савиќ ја прими топката на гради и постигна гол за водство во 38 минута. Според гостите, тој гол не смееше да го признае судијата Лука Марели затоа што имало прекршок (ОЦЕНЕТЕ САМИ).
Изедначи Алекс Рабио во 42 минута.
А во 53 минута видовме прекрасна акција на фудбалерите на Лацио и завршница на Матија Закањи. За него тоа е 10-ти гол, првпат стигнува до двоцифрен број на голови во една сезона. Тој погодок се покажа како решавачки.

ПретходноМали „искри“ и убедлива победа на Пелистер во дербито со ТФТ!