ВМФЛ: Кировски во маратонското продолжение му донесе победа на Тетекс, имаше и инциденти, Гостивар и Воска си “газат“…

3118

Тетекс – Пелистер 2:1, тоа е сензацијата на ова 27.коло во ВМФЛ. А на тој меч имаше и се по малку. Имено домашните водеа се до 89.минута со 1:0, за да потоа Пелистер израмни по што следуваа инциденти. Неколку лица влетаа на теренот, па полицајците мораа да интервенираа. Следуваше „шоу“, судијата Марјан Младеновски имаше многу работа, а мечот беше продолжуван и продолжуван, за да во 90.+15 минута Кировски постигна гол за победа на „штофарите“. Екстра значајна во битката за опстанок. Со овој пораз Пелистер и дефинитивно се простува од битката за баражот за пласман во ПМФЛ.

Гостивар и Воска немаа никакви продблеми, забележаа сигурни и убедливи победи, па и натаму имаат предност пред Вардар кој остана на третата позиција.