Работнички дома е друг тим: „Црвено-белите“ со цел плен од Битола

209

За разлика од Европа, Работнички во домашниот шампионат добро се снаоѓа. Најтрофејниот кошаркарски колектив успеа да се собере од трите порази во квалификациите за ФИБА Европа и да ја освои Битола. „Црвено-белите“ го добија дербито на колото совладувајќи го Пелистер со 89-92 за втор триумф. На другата страна и по тренерската смена, повлекувањето на Марјан Илиевски и назначувањето на Дарко Радуловиќ не донесе промени, битолчани го запишаа вториот пораз.

Tрис со 20 поени беше прв стрелец, Рикиќ даде 18 поени, додека Стајиќ против екс-тимот запиша дабл-дабл од 10 поени и 10 асистенции. Кај Пелистер, Бернард даде 27 поени со 10 скока, пред Костоски со 16 поени.

Битолчани беа подобри во првата четвртина во која на двапати имаа позитива од седум коша (25-18 и 28-21). Работнички притискаше во следниот период, од некаде на средина почна резултатската нишалка. Со серија од 9-2, избраниците на Димитар Мираковски направија целосен пресврт, на одморот заминаа со позитива од 46-51.

Сликата целосно се промени во следниот период, со нова серија, овој пат од 9-0, Работнички дојде на двоцифрени 50-60. Сепак ова не беше доволна причина за да застанат битолчани, се вратија на 57-60 и повторно застанаа. Гостите на стартот на последната четвртина имаа ветувачки 64-78. Костоски, Бернард и Стојановски ја вратија неизвесноста, на нешто повеќе од две минути намалија на 84-89. По едното реализирано слободно фрлање на Џелетовиќ, Маслинко и Бернард доближија на 89-90. Декоси со две слободни фрлања зголеми на 89-92, на другата страна Пелистер немаше време за нешто повеќе.

ПретходноОд Баерн потврдија – Боатенг не се враќа во клубот
СледноМилан со минимална победа во Џенова, Мањан доби црвен картон па на голот застана Жиру (видео)