Кошаркарките поразени од Португалија на стартот на квалификациите за ЕП 2025

119

Македонската женска кошаркарска репрезентација со пораз ги отвори квалификациите за ЕП 2025 година, откако на гостувањето кај Португалија беше поразена со 65-52.

Митрашиновиќ со 17 поени беше прв стрелец, Хемпе имаше 16 поени, додека Селцова запиша 15.

Нашите кошаркарки добро отворија, во воведните минути поведоа со 0-4 и 2-6. Домашната селекција се врати во мечот, со серија од 9-0 на стартот на втората четвртина поведе со 17-10, период во кој Македонија имаше проблем во нападот и одбраната.

Нов пад во играта на „црвено-жолтите“ беше доволен за да Португалките со нова серија од 9-0 да дојдат до двоцифрено водство од 29-16. На одморот резултатот беше 34-27.

Во третата четвртина целосно се смени сликата, нашите кошаркарки заиграа многу подобро, со серија од 7-0 изедначија на 37-37, а потоа и поведоа, најголемата разлика беше 42-45. Токму при овој резултат, противникот се разбуди благодарение на серија од 13-2 го врати водството (55-47).

На пет минути до крајот, Португалија ја врати двоцифрената разлика (59-49), а Ашаданов повика тајм-аут. После минута и пол, домашната селекција ги врати највисоките плус 13 (65-52). Времето работеше во корист на Португалија, која успеа да го одбрани својот терен и да дојде до важни бодови.

ПретходноЛК: Фенербахче падна во Разград, Астон Вила со пресврт против АЗ
СледноЈанис постигна 54 поени, но Милвоки загуби кај Индијана (ВИДЕО)