Еве зошто Франција немаше милост кон Гибралтар: Објавен е говорот на селекторот Дешамп! (ВИДЕО)

2846

Франција го победи Гибралтар со 14:0 и со тоа го урна рекордот во квалификациите. На полувреме резултатот беше 7:0 и сите се сметаа дека во второто полувреме светскиот вице-шампион ќе дигне рачна што се вели, но напротив. Во продолжение од средбата Мбапе и другарите постигнаа 14 голови.

Сепак зошто било така, зошто Франција немаше милост кон Гибралтар, причината била говорот на селекторот Дидие Дешамп на полувремето.

Браво момци за првото полувреме. Да продлжиме во истиот ритам и во второто полувреме. Водиме со 7:0 но нема застанување, работите да ги направиме поедноставни, кога ќе ни се укаже шанса слободно дајде гол. Рекорд на Франција е победа од 10:0, во интерес е тој рекорд да го урнеме“ рекол покрај другото Дешамп.

ПретходноМакедонија – Англија: Ќе играме и за својата гордост!
СледноКузмановски: “Чкембари“ се најдобри во светот, заедно ќе се радуваме!