ПМФЛ: Струга ТЛ со гол во 90+2.минута до есенската круна, Вардар го “скрши“ Тиквеш, победи на Шкендија, Шкупи и Воска…

696

Трилер во Струга. Шампионот со гол во 90+2.минута дојде до есенската круна откако ја победи Брегалница со 2:1. Компаоре беше стрелец на тој победнички гол, како и на првиот за водство на Струга ТЛ од 1:0, а израмни Велкоски.

На шампионот му требаше само победа, ако се знаеше дека Шкупи славеше со Брера во Струмица со 0:1 со голот на Трапановски, па така Компаоре бо една мешаница бепе најприсебен и ја донесе еснската титукла. Гостите реакламираа офсајд.

Инаку Вардар на Маџари со 2:0, со головите на Глишиќ и Велковски го победи Тиквеш и дојде до златно вредни три бода.

Каков меч во Охрид? Работнички целио време напаѓаше, промашуваше и Воска тоа го казни со водство од 2:0. Гостите се вратија на 2:2 а потоа во последните секунди Олатонбосун и донесе победа на Воска од 3:2.

Шкендија со 3:1 го победи ослабениот Силекс кој имаше сили само за израмнување на 1:1.

Вчера Гостивар ја победи Македонија ЃП.

Со ова заврши есенскиот дел од сезоната, пролетниот дел ќе стартува на 18 февруари, дотогаш ќе има пауза.